SERDAL KUYUCUOĞLU: "ESERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM."

SERDAL KUYUCUOĞLU: "ESERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM."

"Güçlü ülkeler çalınan tarihine ve eserlerine sahip çıkan ülkelerdir."

28 Şubat 2017 - 10:57

Kültürel miraslarımızı ve gelecek nesillerimizi önemseyen Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu: "Özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun çözülme ve çöküş süreci döneminde, bazen devlet kurumlarının da bilgisi dahilinde bir çok eserimiz batı ülkelerine taşınmıştır. Kaçırılan bu eserler, bu gün birçok batı ülkesinin müzelerini süslemektedir. Çok az eser geri getirilmiş olsa da hala Anadolu’nun birçok eşsiz eseri yurt dışında bulunmaktadır." dedi.
 
Eserlerimizin en çok bulunduğu ülkelere dikkat çekerek, bu ülkelerin Almanya, Avusturya, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere, Yunanistan, ABD ve Rusya'da olduklarını söyledi. Eserlerimizin izinsiz veya belgesiz olarak  müzelerde sergilendiğini ve bu eserlere sahip çıkılması gerekildiğini özellikle vurguladı.

Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu: "Her ülkenin kendi mirasını kendi ülkesinde koruma, saklama ve gelecek nesillerine aktarma hakkı vardır." diyerek, Türkiye'de halen kazı yapmakta olan ve eser kaçırdığından şüphelenilen ülkelerin ekiplerinin çalışmaları hemen sonlandırılması gerektiğini ve gelişmeleri takip edeceğini söyledi.


"Güçlü ülkeler çalınan tarihine ve eserlerine sahip çıkan ülkelerdir. Bu nedenle hükümetin Anadolu’nun gözyaşlarını dindirmesini ve yurt dışındaki eserleri, doğdukları vatanlarına, Anadolu’ya yeniden getirme yönünde ciddi adımlar atması gerekir." dedi.


Kaynak: Serdal Kuyucuoğlu
Bu haber 815 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çukurova Rock Festivali 2018
Çukurova Rock Festivali 2018
KYK BORÇLARI SİLİNİYOR
KYK BORÇLARI SİLİNİYOR