• Reklam
MERSİN’DE ÇÖP KONTEYNIRLARI PERİYODİK TEMİZLİKTEN GEÇİYOR

MERSİN’DE ÇÖP KONTEYNIRLARI PERİYODİK TEMİZLİKTEN GEÇİYOR

Rutin temizlik hizmetlerinin yanı sıra çevre ve insan sağlığına olumsuz etki edebilecek durumlara karşı önleyici tedbirler almaya devam eden Akdeniz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, yeni bir çalışma başlattı.

28 Şubat 2017 - 10:34

Akdeniz Belediyesi, Çevre ve halk sağlığını önemsediğini söyledi.. Temiz ve yaşanabilir bir kent yaratmak için çalışmalarına hala devam ediyor. Akdeniz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, rutin temizlik hizmetlerinin yanı sıra çevre ve insan sağlığına olumsuz etki edebilecek durumlara karşı önleyici tedbirler alıyor. Özellikle haşere ve sinek üremesi için uygun ortam sağlayan konteynırlar, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek biçimde periyodik olarak temizlenerek ilaçlanıyor. Akdeniz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, 2017 yılı için belirlediği konteynır temizleme ve ilaçlama programına başladı. İlk olarak Siteler Mahallesinde çalışmalarına başlayan Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğüne bağlı ekipler, sırasıyla Gündoğdu, Mithatpaşa ve Müfide İlhan Mahallelerine geçtiler. Müfide İlhan Mahallesinde temizlik ve ilaçlamanın tamamlanmasının ardından Hal, Şevket Sümer ve Güneş Mahallelerine geçilecek ve program Akdeniz İlçesinin 65 mahallesinde de yıl boyu devam edecek. Anti bakteriyel ilaçların kullanıldığı çalışmalarda ilk olarak konteynırlar evsel atıklardan arındırılıyor. Özel yıkama aracına alınan konteynırlar yüksük ısıda suyla ve çeşitli kimyasallarla temizlenerek bulaşıcı hastalık ve enfeksiyon riskinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Ayrıca konteynırların yıkanması sonrasında oluşan kirli su, aracın özel haznesinde muhafaza edilip daha sonra kanalizasyon şebekesine tahliye ediliyor.  

 

"Ortak kullanım alanlarını temiz tutmalıyız"

 

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Akdeniz Kaymakamı ve Belediye Başkanı Hamdi Bilge Aktaş, kent yaşamının gereği olarak ortak kullanım alanlarında azami ölçüde hassas davranmaları gerektiğine dikkat çekti. Bu açıdan Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünün saha çalışmalarının son derece önemli olduğuna işaret eden Kaymakam ve Başkan Aktaş, "Ortak kullanım alanlarının temizlik ve hijyeni, halk sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle çöp konteynırlarımızı sadece yaz aylarında değil, yıl boyu temiz olarak muhafaza etmemiz gerekiyor. Bu konteynırların konulduğu sokaklarda çocuklar oynuyor, vatandaşlar kullanıyor. Bulaşıcı hastalık riskine karşı konteynırlarımızı düzenli olarak temizlemeye ve ilaçlamaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızdan da çöplerini mutlaka sızdırmayan çöp torbalarıyla bu konteynırlara atmalarını önemle rica ediyoruz" dedi.

Kaynak: Akdeniz Belediyesi
Bu haber 966 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞKAN TUNA’YA DOĞUMGÜNÜ SÜRPRİZİ
BAŞKAN TUNA’YA DOĞUMGÜNÜ SÜRPRİZİ
2019  Sigarasız bir hayat için iyi bir başlangıç
2019 Sigarasız bir hayat için iyi bir başlangıç