• Reklam
LİMON DİYARINDA HASAT DEVAM EDİYOR

LİMON DİYARINDA HASAT DEVAM EDİYOR

Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı teknik personelleri Türkiye'nin limon diyarı Erdemli’de hasat ziyaretinde bulunarak üreticilerin nabzını tuttu.

27 Şubat 2017 - 15:00

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarımsal faaliyetlerini hız kesmeden sürdürürken, üreticilerin yanında olmaya da devam ediyor.

 

Türkiye'deki limon üretiminin yaklaşık yüzde 70'inin karşılandığı Erdemli’de hasat devam ediyor. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Erdemli ilçesinde 2016 yılında 90 bin dekar arazide yaklaşık 496 bin ton limon üretimi gerçekleşti. Üretilen limonun yaklaşık yüzde 10'luk kısmının hasadı tamamlanırken,  toplanan limonlar zaman kaybetmeden piyasaya sürüldü. Kalan bölümün büyük kısmı ise yatak limon olarak Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’nde faaliyet gösteren soğuk hava depolarına nakledildi.

 

Erdemli’nin Sarıyer Mahallesi’nde limon üretimi üreticinin yüzünü güldürürken, mandalina ve portakal üretimi de beklentileri karşıladı. Hasadın başlamasıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından tespit ve değerlendirme ziyaretleri gerçekleştirildi. Ziyarette üreticinin içinde bulunduğu duruma ışık tutan ve hasadı yapılan limonun iyi bir fiyattan satıldığını, fiyatların böyle gitmesi halinde üreticinin yüzünün güleceğini anlatan Mahalle Muhtarı Bekir Demirarslan, fiyatların üretici açısından olumlu karşılanmasının ihracatın açılmasına bağlı olduğunu belirtti.

 

Limon hasat sezonunun Nisan ayı sonuna kadar devam edeceğini söyleyen üreticiler, limonun üreticisine ve tüccarlara getiri sağlamasının yanında istihdam kapısı olduğunu ve bahçelerde, depolarda, kurulan tezgahlarda ve limon kesiminde yaklaşık 5 bin kişinin çalıştığını anımsattı. Üreticiler, limon sayesinde işsiz vatandaşların günlük yevmiyelerle de olsa para kazanmasının önemine işaret etti.

Kaynak: Mersin büyükşehir
Bu haber 791 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞKAN TUNA’YA DOĞUMGÜNÜ SÜRPRİZİ
BAŞKAN TUNA’YA DOĞUMGÜNÜ SÜRPRİZİ
2019  Sigarasız bir hayat için iyi bir başlangıç
2019 Sigarasız bir hayat için iyi bir başlangıç