• Reklam
ATIKLARIMIZIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ

ATIKLARIMIZIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının planladığı Mersin sınırları içerisindeki alanlarda evsel, ticari ve kurumsal kaynaklı katı atıkların ekonomik değer sağlaması amacıyla hayata geçirilen “Sürdürülebilir Atık Yönetimi” projesi kapsamında atıkların geri dönüşümü devam ediyor.

27 Şubat 2017 - 12:57

Temiz bir çevre oluşturmak, sadece Mersin’in değil tüm dünyanın çevre geleceğine etki etmek, çöpten değer üreterek, hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında Mersin genelinde Merkez, Tarsus ve Silifke ilçeleri olmak üzere 3 adet katı atık düzenli depolama ve bertaraf tesisi yer alıyor.

12 Ekim 2015 tarihinde elektrik üretimine başlayan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’nde saatte 6 mega watt elektrik üretiliyor. Elektrik üretimine 2016 yılı Nisan ayında başlayan Silifke Göksu Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’nde 1.2 mega watt, 2016 yılı Temmuz ayında hizmete açılan Tarsus Gürlü Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’nde ise saatlik 2.4 mega watt üretimim sağlanıyor.

Katı atıkların değerlendirilmesi konusunda Mersin’de yeni bir çığır açan proje sayesinde Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’nden 2014 yılında 2 milyon 337 bin 860 TL, 2015 yılında 5 milyon 49 bin 608 TL, 2016 yılında 4 milyon 504 bin 16 TL, üç yıllık zaman içinde ise toplam 11 milyon 891 bin 485 TL’lik bertaraf bedeli elde edildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, geliştirdiği “Evsel Katı Atıklardan Elektrik Enerjisi Üretimi Projesi” ile 14-16 Ekim 2016 tarihlerinde Mersin’de gerçekleşen “Sağlıklı Kentler Birliği” 25. Olağan Meclis Toplantısı’nda “Jüri Özel Ödülüne” layık görülmüştü.


Anamur, Bozyazı ve Aydıncık’a Katı Atık Yönetimi Projesi

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım (IPA) projesi kapsamında Bozyazı ilçesi Tekeli Mahallesi sınırları içinde yapılacak olan Entegre Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisleri’nin proje bütçesi ise 20 Milyon Euro olarak belirlenirken, 2017 yılında ihalesi tamamlanarak inşaat sürecinin başlatılacağı proje6360 Sayılı yasa gereği Akdeniz Katı Atık Birliği’ne üye olan Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülüyor ve Anamur, Bozyazı ile Aydıncık ilçelerini kapsıyor.

Kaynak: Mersin Büyükşehir
Bu haber 846 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞKAN TUNA’YA DOĞUMGÜNÜ SÜRPRİZİ
BAŞKAN TUNA’YA DOĞUMGÜNÜ SÜRPRİZİ
2019  Sigarasız bir hayat için iyi bir başlangıç
2019 Sigarasız bir hayat için iyi bir başlangıç